Artyści

Zyta Rudzka (ur. w 1964 roku w Warszawie) – polska pisarka, scenarzystka filmów o sztuce, psycholog. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za książkę Krótka wymiana ognia. Powieść weszła też do finału Nagrody Literackiej Nike 2019 oraz została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych polskich książek dekady przez tygodnik „Polityka”. W 2020 roku za tryptyk powieściowy Ślicznotka doktora Josefa, Krótka wymiana ognia i Tkanki miękkie pisarka otrzymała Nagrodę „Odry”, a w 2021 roku Nagrodę Literacką m.st. Warszawy oraz Nagrodę Literacką Gryfia za powieść Tkanki miękkie. Za powieść Ten się śmieje, kto m zęby otrzymała w 2023 roku Nagrodę Literacką Nike. Autorka sztuk teatralnych wyróżnionych m.in. Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną oraz Gold „Roemi” na Worldfest Independent Film Festival w Houston.

Anna Cieplak – jedna z najbardziej wyrazistych pisarek młodego pokolenia. Animatorka kultury, działaczka społeczna. Debiutowała książką Ma być czysto, za którą otrzymała Nagrodę Conrada i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Autorka powieści Lata powyżej zera, nominowanej do Nagrody Nike 2018 i Paszportu „Polityki”. Wspólnie z Lidią Ostałowską napisała książkę dla dzieci Zaufanie. Za Lekki bagaż była nominowana do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Jej ostatnia powieść Rozpływaj się (2021) znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Nike 2022. W swojej twórczości konsekwentnie z ciekawością i empatią przygląda się losom ludzi żyjących z dala od wielkich miast. Urodziła się w Dąbrowie Górniczej, mieszka w Mysłowicach.

Marcin Czub (ur. w 1979 roku we Wrocławiu) – pracuje jako adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładał również na Uniwersytecie w Bergen (Norwegia). Współautor trzech sztuk teatralnych wystawianych przez Wrocławski Teatr Lalek, publikował m.in. w „Nowej Fantastyce”. Laureat nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za projekt dotyczący spostrzegania własnego ciała. Prowadzi ośrodek odosobnień w ciemności.

Filip Zawada (ur. 1975 we Wrocławiu) – poeta, prozaik, muzyk i fotograf, a także reżyser i aktor w filmach offowych. W 2011 debiutował prozą – zbiór krótkich opowiadań Psy pociągowe otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2014 wyszła jego pierwsza powieść Pod słońce było. W 2019 roku Zawada stworzył zabawną i wzruszającą książkę, poruszającą ważne społecznie tematy Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike (2020). Wydana w 2021 powieść Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna uznana została za jedną z 10 najlepszych książek 2021 wg redakcji pisma „Książki. Magazyn do Czytania”. Od 1997 roku Filip Zawada wydał 6 tomów poezji (System jedynkowy, Bóg Aldehyd, Snajper, Świetne sowy, Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się oraz Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty), za które otrzymał m.in. nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Grał w zespołach Saksofonowe ptaki, AGD oraz Pustki, z tym ostatnim nagrał płyty 8 Ohm i DO MI NO. Współtworzył muzykę do sztuk Przemysława Wojcieszka, a także napisał muzykę do przedstawienia muzycznego Pozytywka, do spektaklu Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, Czystka oraz Kobieta i życie (premiera miała miejsce z końcem 2021 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym). Skomponował także muzykę do filmów Knives out oraz Dziewczyna z szafy. Jest współautorem kilku produkcji filmowych. Obecnie gra w jednoosobowym zespole „ITOITO”, w 2021 z okazji obchodów Roku Tadeusza Różewicza ukazała się płyta i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza, na której także wystąpił. W 2014 zdobył Puchar Polski i Mistrzostwo Polski w łucznictwie Field.